Admin

Our Staff

Administration Staff

Kimani Vaughan, Principal
Lorrie Voshell, Assistant Principal


Office Staff
Name Title Phone Extension
Karyn Cruz
Bookkeeper Ext. 82078
Debora Mangosing Attendance Ext. 82041
Malada Miesch Secretary Ext. 82042
Sue Carroll Security Ext. 50953
TBA Permanent Sub Ext. 50953
     
 Clinic
Meredith Strickland Nurse Ext. 82047


 Teachers By Grade Level
 
 Name Room Assistant  Phone Ext.
                                  Pre-Kindergarten 
Catherine Malley  Rm. 6  Lisa Rudiger  Ext. 50942
Michelle Moseley  Rm. 3  Veronica Moore  Ext. 50924
Kathryn O'Brien  Rm. 2  Lisa Hardy  Ext. 50918
 
                                   Kindergarten
 
 Name Room  Assistant  Phone Ext.
Theresa Brown  Rm. 5  Vicki Wiggs  Ext. 50920
Ashley Eich  Rm. 4  Christine Wray  Ext. 50968
Shannan Rehpelz  Rm. 7  Karen Hayes  Ext. 50921
Olivia Lowman  Rm. 9  Colleen Epply  Ext. 50919
       
                                    First Grade
 
 Name  Room  Phone Ext.
Barbara Dell  Rm. 10 Ext. 50929
Margaret Dush  Rm. 11 Ext. 50923
Ann Green  Rm. 17 Ext. 50959
Julie Finucan 
 Rm. 15 Ext. 50915
Jamie McMullen  Rm. 13 Ext. 50936
     
                                  Second Grade
 
Cassandra Johnson  Rm. 18  Ext. 50960
Jacqueline Frenda  Rm. 20  Ext. 50962
Connie Szymanski  Rm. 19  Ext. 50961 
Michelle Williams  Rm. 21  Ext. 50963 
 
                                      Third Grade
 
Kathryn Chandler  Rm. 23  Ext. 50964
Christine Dow  Rm. 25  Ext. 50933 
Allison Gaynor  Rm. 22  Ext. 50965 
Beverley Stemen  Rm. 24  Ext. 50966 
     
                                     Fourth Grade
 
Michelle Sinkular  Rm. 27  Ext. 50927
Katlynn Comer  Rm. 30  Ext. 50928 
Michelle Durant  Rm. 28  Ext. 50930 
Suzanne Sackel  Rm. 29   Ext. 50934 
     
                                       Fifth Grade
Tamela Hood  Rm. 33  Ext. 50938 
Natalie Nugent  Rm. 31   Ext. 50937
Karen Roberts  Rm. 32  Ext. 50935
     

 

Physical Education
 
Name Title Room  Phone Extention
David Staub
PE Lead Teacher Gym Office Ext. 50913
Jeanette Beckhart PE Assistant
Asst. Office Ext. 50914
George James PE Assistant  Asst. Office Ext. 50914
 
   
Specialists
       
Rose Grifka Art Art Room Ext. 50925 
Justin Eley Music Music Room Ext. 50940
Kellee Kraft Library Media Specialist  Library Ext. 82059
Angela Aspinwall Library Assistant Library Ext. 82059
Amy O'Connor Reading Specialist Rm. 25 Ext. 50933
Margaret Trejo Math Specialist Rm. 25 Ext. 50933
TBA PALS Wkrm. B Ext. 50952
Karen Bennett Gifted Specialist GRT Office Ext. 50927
David Crouse Instructional Technology Specialist (ITS) Learning Lab Ext. 50927
Mario McCoy Technology Support Technician (TST) TST Office Ext. 82070
Brittney West Guidance Specialist Guidance Ext. 82052
Danielle Hunn Social Worker  
Linda Poole Psychologist  
Randi Porter ESL  Rm. 16 Ext. 50970
       
 Special Education
       
 Name  Title  Room  Phone Extension
Jamie Bermke Compliance Specialist Rm. 14 Ext. 50969 
Mariana Crocker ECSE AM Rm. 3  Ext. 50924
Elizabeth Greer ECSE PM Rm. 3  Ext. 50924
Ruth Levy
ECSE Assistant Rm. 3  Ext. 50924
Mackenzie Fary OT Rm. 8B Ext. 50945
Sarah Hanby PT Rm. 8B Ext. 50945
Lauren Curtis Speech Rm. 8A Ext. 50926
Heather Curry Special Educator Rm. 13 Ext. 50936
Leslie Delima Assistant Rm. 13 Ext. 50936
Kevin Anderson Special Education Inclusion Rm. 13 Ext. 50936
Deborah Barnes Assistant Rm. 13 Ext. 50936
Catrina Griffin Special Education Inclusion Rm. 26 Ext. 50967
Linda Ellison Assistant Rm. 26 Ext. 50967
Randi Porter ESL Rm. 16 Ext. 50970

 Cafeteria Staff
 
Name  Title  Phone Ext. 
Deborah Roles Manager Ext. 82049
Lori Rowe
Kitchen Staff
Monica Waldo Kitchen Staff
Wilma Warren Monitor
     
Custodial Staff
 
Darrin Hawes Head Custodian Ext. 82062
Alfreda Ashby Custodian  
Deborah Dobbins Head Night Custodian Ext. 82062
George Delbridge Jr. Night Custodian  
Mary Goodman NightCustodian